بین الملل

مشارکت ۸ هزار کودک در نبرد ارتش و نیروهای واکنش سریع سودان

یک روزنامه سودانی از حضور ۸ هزار کودک سرباز برای مشارکت در نبرد ارتش و نیروهای واکنش سریع در این کشور خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، از 26 فروردین ماه گذشته که نبرد میان ارتش و نیروهای واکنش سریع سودان شروع شده‌ است تاکنون هزاران شهروند جان خود را از دست داده و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند.

روزنامه سودان تریبون  در شماره امروز خود  نوشت: از زمانی که نبرد میان ارتش و نیروهای واکنش سریع شروع شده  8 هزار کودک برای مشارکت در این نبرد به استخدام در آمده‌اند.

آمار موجود در نزد صندوق کودکان سازمان ملل «یونیسف» نشان می‌دهد که بیش از 435 کودک در جریان درگیری ارتش و نیروهای واکنش سریع جان خود را از دست داده و بیش از 2 هزار و 25 نفر هم زخمی شده‌اند.

یکی از مقامات سابق وزارت رفاه اجتماعی و امور کودکان سودان به خبرنگار این روزنامه گفت: در جریان نبرد ارتش و نیروهای واکنش سریع شاهد بدترین موج تخلفات علیه کودکان سودانی هستیم که از جمله آنها می‌توان به کارگیری دست کم 8 هزار کودک برای شرکت در این نبرد اشاره کرد.

ارتش سودان در سپتامبر گذشته اعلام کرد: در جریان درگیری با نیروهای واکنش سریع 230 کودک سرباز به اسارت در آمد که 30 تن آنان آزاد و به کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تحویل داده شد.

شورای رفاه کودکان در ستامبر گذشته از دادگاه بین‌المللی کیفری « لاهه » خواست تا نیروهای واکنش سریع را به خاطر به کارگیری  6 هزار کودک برای مشارکت در نبرد، محاکمه و مجازات کند. شماری از این کودکان در جریان نبرد مزبور جان خود را از دست داده و تعدادی نیز به شدت مجروح شده‌اند.

این مقام سابق وزارت رفاه اجتماعی و کودکان سودان تصریح کرد: شماری از کودکان سرباز را از دارفور به خارطوم می آورند تا در نبرد میان ارتش و نیروهای واکنش سریع شرکت کنند.

وی آمار کودکان جان باخته در جریان نبرد ارتش و نیروهای واکنش سریع را غیر دقیق دانست و گفت: این نبرد همچنان ادامه دارد و بر مناطق درگیر افزوده می‌شود لذا می‌توان انتظار داشت که آمار کودکان سرباز جان باخته افزایش یابد.

یونیسف با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: حدود 19 میلیون کودک سودانی از رفتن به مدرسه محروم هستند و چنانچه نبرد ارتش و نیروهای واکنش سریع پایان نپذیرد انتظار می‌رود درهای مدارس امسال هم به روی کودکان سودانی باز نشود.

بر اساس این بیانیه 700 هزار کودک زیر 5 سال به سوء تغذیه شدید دچار هستند و در صورت عدم تعذیه مناسب آنان، شاهد بالاترین نرخ مرگ و میر کودکان در جهان خواهیم بود.

در این بیانیه آمد‌ است: 14 میلیون کودک سودانی نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند تا بتوانند به زندگی خود ادامه دهند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا