بین الملل

مقدمات تمدید پیمان استارت تا ۵ فوریه آماده می شود

یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد که واشنگتن مقدمات تمدید پیمان استارت نو را تا تاریخ پنجم فوریه (۱۷ بهمن) تکمیل کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، یکی از نمایندگان وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن امیدوار است بتواند تا تاریخ پنجم فوریه مقدمات تمدید پیمان استارت نو (پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک) را آماده کند.

این در حالی است که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، دیروز جمعه توافقنامه تمدید «پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک» (استارت نو) را به مدت پنج سال امضا کرد.

روسیه و ایالات متحده آمریکا چهارشنبه گذشته و کمتر از یک هفته مانده به تاریخ انقضای «پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک» موسوم به استارت نو در مورد تمدید پنج ساله این پیمان توافق کردند.

در همین ارتباط، کاخ کرملین روز جمعه اعلام کرد که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه سند تنفیذ توافقنامه مزبور را امضا کرده است.

در بیانیه کاخ کرملین آمده است: «رئیس جمهور قانون فدرال برای تنفیذ توافقنامه مربوط به تمدید معاهده میان فدراسیون روسیه و ایالات متحده را که در زمینه تدابیری برای کاهش و تحدید بیشتر تسلیحات تهاجمی استراتژیک مورخ هشتم آوریل ۲۰۱۰ است، امضا کرد».

طبق قوانین روسیه، قانونِ تنفیذ توافقنامه مزبور که به امضای پوتین رسیده است، از روز انتشار رسمی آن قابلیت اجرا می‌یابد.

گفتنی است، پیمان استارت نو که از سال ۲۰۱۱ به اجرا درآمده است، در روز پنجم فوریه ۲۰۲۱ به پایان می‌رسد. این پیمان تنها توافقنامه قانونی برجای مانده و الزام‌آور در حوزه کنترل تسلیحات هسته‌ای میان دو قدرتی است که دارای بیشترین تعداد کلاهک هسته‌ای در جهان هستند.

این توافقنامه بر این فرض بنیادین استوار است که هر کدام از طرف‌های توافقنامه تسلیحات استراتژیک در زرادخانه هسته‌ای خود را به ۷۰۰ فروند موشک، ۱۵۵۰ کلاهک موشکی و ۸۰۰ فروند موشک انداز کاهش دهند.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا