نماینده عراقی: حفظ حاکمیت عراق در گرو اخراج نظامیان بیگانه است


عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق بر ضرورت وجود وحدت در تصمیمات سیاسی و تخلیه کشور از حضور نظامیان بیگانه تأکید کرد.


به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری فارس، «کریم علیوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق با اشاره به اینکه برخی اقدامات سیاسی باعث ترغیب آمریکا به باقی ماندن در عراق می‌شود، گفت که تخلیه کشور از حضور نظامیان بیگانه ضروری است.

علیوی در مصاحبه با وبگاه «المعلومه» گفت که تحقق حاکمیت عراق در گرو وحدت تصمیمات سیاسی و تخلیه کشور از هر گونه حضور نظامی بیگانه است.

وی افزود که بیش از ۱۵ سال است که شاهد ازهم گسیختگی سیاسی و اهتمام هر طرفی به منافع خود بدون توجه به منافع عالی ملی هستیم که این امر باعث فقدان وحدت در تصمیمات سیاسی شده است.

علیوی تصریح کرد که همه از حاکمیت ملی سخن می‌گویند اما متأسفانه جریان‌های تا‌کنون به اصول حاکمیت ملی توجه نداشته‌اند حال آنکه وحدت در تصمیم‌گیری‌ها و کنار گذاشتن اختلافات در اولویت این اصول قرار دارد و بهترین نمونه آن جلسه رأی‌گیری درباره خروج نیروهای بیگانه از عراق بود که برخی گروه‌ها از رأی‌دهی به این طرح پارلمان خودداری کردند و همین امر باعث تشویق آمریکایی‌ها به وقت‌کُشی در خروج نیروهای خود از کشور شد.

دی ماه سال گذشته آمریکا در اقدامی جنایتکارانه سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون رئیس سازمان الحشد‌الشعبی را در بغداد به شهادت رساند، به دنبال این جنایت پارلمان عراق طرح اخراج نظامیان آمریکایی از عراق را تصویب کرد.

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

خروج از نسخه موبایل