بین الملل

پوتین: انحصارگری آمریکا عامل تنش‌های کنونی در غزه است


پوتین: انحصارگری آمریکا عامل تنش‌های کنونی در غزه است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در نشست مجازی گروه بریکس سیاست‌های دولت ایالات متحده را عامل تشدید تنش‌ها در غزه توصیف کرد.

به نوشته راشاتودی، پوتین گفت که تشدید تنش‌ها میان اسرائیل و حماس که منجر به کشته شدن هزاران نفر شده نتیجه تمایل آمریکا برای تصمیم‌گیری یکجانبه درباره سرنوشت اختلاف‌ها میان اسرائیل و فلسطینی‌ها بوده است.

پوتین خاطرنشان کرد ایالات متحده دیگر اعضای گروه چهارجانبه درباره غزه را به حاشیه رانده است. گروه چهارجانبه گروهی متشکیل از نهادهای بین‌المللی است که قرار بود در میانجی‌گری برای ایجاد سازش میان رژیم صهیونیستی و فلسطین ایفای نقش کنند.

ولادیمیر پوتین گفت آمریکا در عوض به دنبال «انحصاری کردن نقش میانجی» و مانع‌تراشی در فعالیت سایر بازیگران بین‌المللی بوده است.

رئیس‌جمهور روسیه گفت: «تاریخ به روشنی نشان داده که تلاش‌ها برای باز کردن گره فلسطین با تکروی دوام‌پذیر نیست و نتیجه عکس دارد.»

رئیس‌جمهور روسیه خاطرنشان کرد تصمیم‌های سازمان ملل با چشم‌انداز ایجاد «دو کشور مستقل» سرانجام با کارشکنی مواجه شدند. او خاطرنشان کرد: «این وضعیت به شرایطی منجر شده که نسل‌های مختلف فلسطینی‌ها در فضای بی‌عدالتی بزرگ شدند در حالی که اسرائیلی‌ها هم قادر به تضمین کامل امنیت خودشان نبودند.»

رئیس‌جمهور روسیه با بیان اینکه درگیری‌های فعلی در غزه به مرگ هزاران نفر و خروج گسترده غیرنظامیان از این باریکه و فاجعه انسانی منجر شده این تحولات را باعث «عمیق‌ترین نگرانی‌ها» توصیف کرد.

ولادیمیر پوتین خاطرنشان کرد که روسیه خواستار اتحاد جامعه بین‌المللی برای دستیابی به تنش‌زدایی فوری و آتش‌بس در غزه و رسیدن به یک راهکار سیاسی در خصوص درگیری‌ها است. او گفت که کشورهای بریکس و بازیگران منطقه‌ای می‌توانند در این فرایند نقش رهبری را به عهده بگیرند.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روز هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغال فلسطین و نزدیک به دو دهه محاصره غزه و زندان و شکنجه هزاران فلسطینی عملیات موسوم به «طوفان الاقصی» را آغاز کرد.

این عملیات یکی از مرگبارترین حملات علیه این رژیم بود. مبارزان حماس در چند نقطه از حصارهای مرزی به داخل اراضی اشغالی نفوذ کردند، به روستاها یورش بردندو علاوه به هلاکت رساندن شمار زیادی از اسرائیلی‌ها، شماری از آن‌ها را به اسارت گرفتند.

رژیم صهیونیستی در پاسخ به این عملیات، حملات سنگینی را علیه غزه آغاز کرده و این منطقه را تحت محاصره کامل قرار داده است. حملات رژیم صهیونیستی به شهادت بیش از ۱۳ هزار نفر منجر شده است. 

آمریکا و متحدان این کشور از مخالفان برقراری آتش‌بس در غزه هستند. مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که از «وقفه‌های انسان‌دوستانه» حمایت می‌کنند، اما طرفدار آتش‌بس نیستند زیرا چنین تصمیمی در مقطع کنونی به نفع حماس خواهد بود.

رژیم صهیونیستی در روزهای گذشته مدعی شده با برقراری وقفه‌های چهارساعته روزانه در برخی مناطق غزه موافقت کرده است.

ناظران می‌گویند اقدامات اسرائیل اعم از قطع برق، محدود کردن کمک‌رسانی به غزه و انجام حمله علیه آواره‌های فلسطینی در غزه ذیل قوانین بین‌المللی مصداق جنایت‌های جنگی محسوب می‌شوند.

موضع‌گیری‌های دولت آمریکا در شرایطی انجام شده که خیل گسترده‌ای از مردم و حتی مقام‌های رده‌ پایین‌تر دولت این کشور خواستار آتش‌بس در غزه و قطع حمایت‌های بی‌دریغ از رژیم صهیونیستی شده‌اند.

چند روز پیش رسانه‌های آمریکا گزارش دادند بیش از ۴۰۰ نفر از منصوبان سیاسی و کارکنان دولت آمریکا با ارسال نامه‌ای به جو بایدن به حمایت او از رژیم اسرائیل در جنگ غزه اعتراض کرده‌اند.

این نامه تنها یکی از چند نامه اعتراضی است که در روزهای گذشته در همین خصوص به مقام‌های بلندپایه آمریکا ارسال شده است.

در همین حال شهرهای مختلف آمریکا در روزهای گذشته شاهد برگزای تظاهرات در حمایت از مردم غزه و علیه جنایت‌های رژیم صهیونیستی بوده است.

انتهای پیام/


دکمه بازگشت به بالا