بین الملل

پوتین و علی‌اف درباره مرکز دیده‌بانی ترکیه و روسیه رایزنی کردند

رئیس‌جمهور روسیه و همتای وی از جمهوری آذربایجان امروز در گفتگویی تلفنی درباره مرکز دیده‌بانی مشترک مسکو- آنکارا در منطقه قره باغ رایزنی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشا تودی، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «الهام علی‌اف» همتای وی از جمهوری آذربایجان امروز شنبه به صورت تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند.

در بیانیه صادره از سوی دفتر ریاست‌جمهوری آذربایجان در این خصوص اعلام شده است که دو طرف در این تماس تلفنی درباره آغاز به کار مرکز مشترک روسیه و ترکیه برای نظارت بر آتش‌بس در منطقه قره‌باغ به بحث و تبادل نظر پرداختند.

بیانیه مذکور در ادامه می افزاید که رئیس‌جمهور روسیه و همتای وی از جمهوری آذربایجان در این تماس تلفنی ابراز اطمینان کردند که آغاز به کار این مرکز به صلح و ثبات در منطقه کمک می‌کند.

این در حالیست که وزارت دفاع جمهوری آذربایجان ساعاتی پیش با صدور بیانیه ای اعلام کرد که فعالیت مرکز دیده‌بانی مشترک نیروهای ترکیه و روسیه در چارچوب نظارت بر آتش‌بس در منطقه قره‌باغ امروز شنبه رسما آغاز به کار کرده است.

بر اساس اعلام رویترز، این مرکز که دو کشور در نوامبر سال گذشته میلادی درباره راه‌اندازی آن توافق کرده بودند، رسماً در منطقه «آغ‌دام» واقع در جمهوری آذربایجان کار خود را شروع کرده است.

تفاهم نامه مربوط به تاسیس مرکز دیده‌بانی مشترک ترکیه و روسیه بین خلوصی آکار و سرگئی شویگو وزرای دفاع ترکیه و روسیه در ۱۱ نوامبر سال ۲۰۲۰ امضاء شد.

دُور جدید درگیری‌های نظامی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان که از ششم مهر ماه آغاز شده بود، ماه گذشته با میانجیگری روسیه و امضای توافق صلح میان رؤسای جمهوری روسیه و آذربایجان و همچنین نخست وزیر ارمنستان به پایان رسید.

به موجب این توافق، ارمنستان متعهد به خروج از مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان شده بود.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا