بین الملل

کمک جنگنده‌های یوروفایتر اسپانیا به ناتو در تقابل با روسیه


نیروی هوایی اسپانیا برای نخستین بار چند فروند جنگنده «یوروفایتر» خود را برای کمک به گشتزنی هوایی ناتو عازم رومانی کرد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رسانه‌ها از فرود ۶ فروند جنگنده «یوروفایتر» نیروی هوایی اسپانیا  در روزهای گذشته در یک پایگاه هوایی در رومانی جهت تقویت ناتو در تقابل با روسیه خبر دادند.

به نوشته وبگاه «ناتو» این ۶ فروند جنگنده یوروفایتر اسپانیا در فرودگاه «میهائیل کوگلانیاسینو» فرود آمده‌اند و قصد دارند به مدت ۲ ماه در گشتزنی هوایی به ناتو کمک کنند. این نخستین بار است که اسپانیا جنگنده‌های خود را برای تقویت ناتو به یک کشور خارجی اعزام کرده است. این کشور پیش‌تر با ناتو در پایش قلمروی هوایی خود همکاری می‌کرده است. علاوه بر اسپانیا، انگلیس، کانادا، ایتالیا و پرتغال نیز به تقویت گشتزنی هوایی به ناتو کمک کرده‌اند.

یوروفایتر تایفون جنگنده چندمنظوره دوموتوره است. این هواپیما توسط کنسرسیومی اروپایی متشکل از سه شرکت «بی‌ای‌ئی سیستمز»، «ای‌ای‌دی‌اس» و «آلنیا آئروناتیکا» طراحی و ساخته می‌شود. 

یگان گشتزنی هوایی ناتو در بالتیک از سال ۲۰۰۴ آغاز به کار کرده است. چندی قبل جنگنده‌های یوروفایتر آلمان یک هواپیمای تجسسی روسیه را حین پرواز در حریم هوایی بین‌المللی در منطقه بالتیک رهگیری کردند. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا