سیاسی

آئین‌نامه اجرایی حمایت قضایی از محیط‌بانان در دولت بررسی می‌شود

وزارت دادگستری در راستای اجرای تکلیف مقرر در قانون حمایت قضایی و بیمه ای از مأموران یگان حفاظت محیط زیست، متن پیش نویس آیین نامه اجرایی ماده مذکور را به هیئت دولت ارائه کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، به موجب تکلیف مقرر در ماده (۳) قانون حمایت قضایی و بیمه ای از مأموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل بانی، مقرر شده آیین نامه اجرایی این قانون مشتمل بر نحوه تأمین و پرداخت وجوه مندرج در مواد (۱۳) و (۱۴) قانون بکارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح در موارد ضروری به مشمولان این قانون و همچنین چگونگی پوشش بیمه ای آنها ظرف مدت ۶ ماه از لازم الاجرا شدن این قانون توسط وزارت دادگستری با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح و حسب مورد سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی تهیه و به تصویب هیئت وزیران برسد.

بر این اساس، وزارت دادگستری با همکاری و هماهنگی دستگاه های ذیربط، نسبت به تهیه و تدوین پیش نویس آیین نامه اجرایی ماده مذکور مشتمل بر ۷ ماده و ۳ تبصره، جهت بررسی و تصویب آن در دولت اقدام نموده است.

به موجب آیین نامه یاد شده، دستگاه های اجرایی مکلفند مأموران خود شامل مأموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل بانی و سایر افراد غیر از مأموران یگان حفاظت مانند مأموران اجرایی محیط زیست و منابع طبیعی (اعم از رسمی، پیمانی و قراردادی) را در راستای انجام وظایف و مأموریت شان مطابق قانون در قبال شهادت، فوت، بیماری صعب العلاج، نقص عضو، از کارافتادگی و حوادث نزد یکی از شرکت های بیمه گر، بیمه نمایند.

همچنین دستگاه های اجرایی می توانند علاوه بر جبران خسارات وارده توسط شرکت بیمه گر، با تأیید بالاترین مقام دستگاه و با رعایت قوانین و مقررات، به مأمورانی که در جهت انجام وظیفه مطابق قانون محتمل صدمات بدنی و ضرر و زیان مالی شده اند، کمک مالی نمایند.

آیین نامه اجرایی مذکور همچنین دستگاه های اجرایی را مکلف نموده به منظور کاهش خطرات و اقدامات سوء احتمالی، دوره های آموزشی لازم را برای مأموران برگزار کنند.

گفتنی است، پیشنهاد فوق، هم اکنون در کمیسیون لوایح دولت سیر مراحل بررسی و تصمیم گیری را طی می کند.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا