سیاسی

تکلیف دولت برای مهار آب‌های مرزی به ویژه در استان سیستان و بلوچستان


نمایندگان مجلس دولت را مکلف به مهار آب های مشترک و مرزی و بهره برداری از آب های ژرف به ویژه در استان سیستان و بلوچستان با مشارکت بخش غیردولتی و افزایش حقآبه از رودخانه هیرمند کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (سه شنبه، 30 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، با جزء 22  بند (ب) ماده 48 این لایحه با 141 رأی موافق، 13 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 192 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

امیرقلی جعفری بروجنی در مخالفت با جزء 22 بند (ب) ماده مذکور، گفت: در مورد آب ژرف و حوزه سیستان 2 حکم داریم و تکرار آن وجهی ندارد و تکرار زائد قوانین مشکلی را حل نمی کند.

مجید نصیرائی در موافقت با جزء مذکور، گفت: یکی از مهم ترین مسائل برخی استان ها مسئله آب است و این حکم از بهترین حکم های برنامه هفتم است و آب ژرف از موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد و بحث های علمی در مورد آن باید تکمیل شود.

نماینده دولت هم در این رابطه گفت: سرمایه گذاری زیادی برای انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان صورت گرفته و بخش خصوصی باید در رابطه با مهار آب های مشترک فعال شود و در مورد آب های ژرف هم خراسان شمالی و جنوبی در اولویت قرار گرفته است.

در جزء 22  بند (ب) ماده 48 این لایحه آمده است: مهار آب های مشترک و مرزی، لایروبی اروند و انتقال آب شیرین از دریای عمان به مناطق شرقی و توسعه فناوری و عملیات حفاری و بهره برداری از آب های ژرف به ویژه در استان سیستان و بلوچستان با مشارکت بخش غیردولتی و افزایش حقآبه از رودخانه هیرمند اقدامات قانونی به عمل آید.

پایان پیام/


دکمه بازگشت به بالا