سیاسی

طی یکسال گذشته چندین مرحله رزمایش پهپادی با اهداف مختلف داشته ایم

فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر عج نیروی زمینی ارتش گفت: طی یکسال گذشته چندین مرحله رزمایش با اهداف مختلف داشتیم که بعضی از آنها علاوه بر بحث شناسایی و مراقبت بحث‌های رزمی هم بودند.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر شهرام حسن نژاد در نشست خبری که امروز در مرکز پهپاد حضرت ولیعصر عج برگزار شد ضمن تبریک فرارسیدن ایام مبارک دهه فجر و چهلمین دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به تفاوت‌های توان نیروهای مسلح پیش از انقلاب و بعد انقلاب اشاره کرد و افزود: آنچه که در یک فرآیند سامانه دفاعی کارآمد خود را نشان می دهد چند مولفه دارد که اولین آن انگیزه است. قبل از انقلاب اسلامی انگیزه ها عمدتاً در سامانه دفاعی به سمت حفظ حکومت آن زمان و بعد از آن مادی بود. هرچند تلاشی انجام می شد اما انگیزه‌ها، انگیزه‌های الهی و انجام فعالیت‌ها برای حفظ دین و شعایر دینی و اسلامی نبود.

وی ادامه داد: هر چند بدنه ارتش آن زمان ارتباطی با علما، فضلا و مسایل دینی داشت اما شرایط به گونه ای رقم خورده بود، که اهداف الهی چندان مورد توجه نبود.

فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر عج نیروی زمینی ارتش گفت: تجهیزات دفاعی در ۴۲ سال گذشته عمدتاً، تجهیزات وارداتی و تولیدات کشورهای صاحب قدرت و در جهت متامع کشورهایی بود که در آن زمان در ایران استقرار دایم داشتند و این تجهیزات تولید شده غرب و به کارگیری آن با حضور مستشاران خارجی انجام می شد.

وی یادآور شد: نیروی انسانی هر چند بومی بودند اما آموزش ها و پرورش و بکارگیری و نوع عملکرد آنها در چارچوب های تعیین شده بود و نیروی انسانی در داخل با مولفه ها و ارزش های که الان در جمهوری اسلامی وجود داد تربیت نمی شدند.

امیر حسن نژاد گفت: ارزیابی عملکرد کارها و فعالیت ها براساس چک لیست ها و بازبینی هایی انجام می شود که براساس همان تولیدات و تجهیزات و تفکر در کشور شکل می گرفت. تجربه عمدتاً براساس جنگ هایی بود که طی صدسال گذشته قبل از آن در دنیا اتفاق افتاده بود مانند جنگ ویتنام یا مناقشاتی که آمریکا در منطقه و جهان داشت. کشورهای غربی در دنیا آن را دنبال می کردند و تجارب آنها به عنوان تجربه در کشور ما مورد ارزیابی قرار می گرفت یا منتقل به کشور می شد.

فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر عج نیروی زمینی ارتش افزود: آیین‌نامه‌ها و دستورات رزمی و کتب و نشریاتی که به کارگیری می شد براساس تولیدات خارج از کشور بود و در میدان‌های رزمی با تاکتیک‌ها و تکنیک‌های آن زمان برای ایجاد تفکر صرفاً دفاعی برای حفظ غرب از حضور کشوری مثل اتحاد جماهیر شوروی که با ایران از نظر مرزی در ارتباط بود انجام می شد.

وی ادامه داد: آنچه که در ۴۲ سال گذشته و حتی قبل از آن اتفاق افتاد براساس تفکرات نیکسون بود که ایران آن زمان و جمهوری اسلامی ایران را به عنوان قدرت نظامی غرب آسیا تلقی می کرد و کشوری مثل عربستان که از ذخایر زیاد نفتی برخوردار بود به عنوان پشتوانه اقتصادی و مالی در منطقه غرب آسیا و به قول آنها خاورمیانه معرفی می کرد.

امیرحسن نژاد با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی آنچه در نیروهای مسلح اتفاق افتاد که قسمتی از آن را در مجموعه پهپاد نیروی زمینی ارتش امروز مشاهده می کنیم دارای تفاوت‌های شکلی و محتوایی بسیاری است گفت: اولین مساله آن این بود که انگیزه ها، انگیزه‌های الهی شد. ارزش ها در جمهوری اسلامی خود را نشان دادند که در هنگام انقلاب و در ۸ سال دفاع مقدس شکل جدیدی به خود گرفت. در جنگ ۸ ساله ارزش‌هایی مثل شهادت طلبی، ارتباط نزدیک با روحانیت، فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی خود را نشان داد.

فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر عج نیروی زمینی ارتش یادآور شد: در ۸ سال دفاع مقدس علیرغم اینکه مشکلات زیادی داشتیم اما در همان زمان توانستیم تجهیزات دفاعی زیادی را تولید کنیم. آیین نامه‌ها و دستورات رزمی جدید خود را داشته باشیم و توانستیم از فرآیند دفاعی وابسته خود را به فرایند دفاعی خلاق، بازدارنده و مبتکرانه بکشانیم.

وی اضافه کرد: بیشتر تولیدات دفاعی به خصوص در حوزه پهپاد تولید داخلی است. نمی توانید پرنده ای را پیدا کنید که این پرنده واردات کشور ثالثی باشد. در رابطه با تجهیز نیروها در حوزه پهپاد از رده تاکتیکی، عملیاتی و راهبردی همه داخلی است. یعنی نوع تجهیز کردن هم کاملاً بومی است.

امیرحسن نژاد گفت: نیروی انسانی که جذب می شود از بین بهترین دانشجویان و دانش آموختگان مراکز علمی و دانشگاهی است. یا به صورت کارکنان وظیفه در بخش های پژوهشی از آنها استفاده می شود یا از بدنه جامعه جذب می شوند و برنامه‌های آموزشی کاملاً بومی و براساس تفکرات دفاعی جمهوری اسلامی تدوین شده است.

فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر عج نیروی زمینی ارتش افزود: به غیر از تجهیزات و نیروی متحد، مفاد آموزشی براساس تجاربی که در ۸ سال دفاع مقدس بدست آمده است.

تجارب مستشاری در منطقه، درگیری‌ها و مناقشاتی که به صورت جست و گریخته در مرزهای جمهوری اسلامی وجود داشته است، مبارزه با عناصر خودفروخته و جبهه مقاومتی که شکل گرفته به علاوه رزمایش‌هایی که بصورت گسترده طی ۲۰ سال گذشته انجام شده توانستیم دستورات رزمی، آیین نامه‌ها و کتب و نشریاتی را متناسبات با بکارگیری پهپاد، نیروی انسانی پهپاد، آموزش‌ها، تجهیزات و ایمنی را استخراج کنیم.

وی با تاکید بر اینکه امروز به لحاظ تجربی هر چند این علم پهپاد، یک علم جدید است اما از بسیاری از کشورهای دنیا کارآمدتر و با تجربه‌تر هستیم گفت: نیاز علمی و عملی پهپاد را که چه نقشی را در منطقه و صحنه عملیاتی را دارد را درک کردیم.

فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر عج نیروی زمینی ارتش افزود: امروز نیروهای مسلح و بخصوص نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در حوزه تولید و به کارگیری پهپاد به جایی رسیده است که با توجه به نوع تهدیدها و ماموریت‌ها در مرزها می تواند بصورت گسترده از آن استفاده کند.

امیرحسن نژاد ادامه داد: آن چیزی که امروز بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز داریم کسب تجربه و میدان عمل است. که این کسب تجربه و میدان عمل و کارآمد و اثربخش در برگزاری رزمایش‌ها است. رزمایش‌هایی که طی این ۱۰ گذشته اجرا شده است که بخش مهمی از آن مربوط به پهپادها بوده است که توانستیم تجربه‌های خوبی برای تقویت نقاط قوت و از بین بردن نقاط ضعف بدست بیاوریم.

وی گفت: ارتباط ارتش با مراکز علمی و شرکت‌های دانش بنیان ما را به سمتی سوق می دهد که بتوانیم ضعف ها را به سرعت از بین ببریم. حضور در رزمایش ها و انجام تمرین های صحرایی، اجرای آموزش‌های مستمر ما را به سمتی می برد که نقاط قوت بیش از گذشته تقویت کنیم و به مرحله ای برسیم که نیروی زمینی در شرایط ویژه بتواند به یگان پهپادی خود تکیه کند.

فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر عج نیروی زمینی ارتش افزود: یگان پهپاد جزء نیروهایی است که می تواند یک عملیات را از ابتدا تا انتها طراحی، برنامه ریزی و اجرا کند.

امیرحسن نژاد در ادامه با بیان اینکه یک عملیاتی نظامی نیازمند کسب اطلاعات گسترده و دقیق از دشمن است گفت: ما تایپ‌های شناسایی، مراقبت برای اشراف اطلاعاتی از فضای منطقه نبرد، شرایط دشمن، نیروهای خودی و سامانه‌های آمادی و تجهیزاتی و همچنین تبدیل کردن همزمان اطلاعات به فرایند و اقدام عملیاتی را در اختیار داریم که پهپادها امروز در پشتیبانی و حمله به عمق عملیاتی دشمن چه از لحاظ انتحاری، و چه از لحاظ مورد هدف قراردادن اهداف به صورت نقطه ای کارایی فراوانی دارند و از نقاط قوت در حمله به دشمن است.

وی افزود: ما در حوزه های جنگالی و فاوا هم وارد شدیم. در سال ۱۴۰۰ ما اقدامات نو و جدیدی را براساس تولیدات داخلی در حوزه جنگال و فاوا خواهیم داشت.

فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر عج نیروی زمینی ارتش تاکید کرد: آنچه امروز قابل بیان است و در مقایسه با آنچه در قبل از انقلاب اسلامی داشتیم این است که جمهوری اسلامی ایران و یگان پهپادی در قالب نیروهای مسلح از یک نگاه صرفاً دفاعی در انجام ماموریت ها به یک یگان تهاجمی و آفندی تبدیل شده است.

امیرحسن نژاد گفت: حضور ساختارهایی مثل ساختارهای تیپ های متحرک هجومی، رزهی هجومی، یگان های ویژه و سریع در کنار یگان های پروازی مثل هوانیروز و وجود یگان پهپادی از پشتیبانی عملیات زمینی، نیروی زمینی را تبدیل به یک چارچوب کاملاً کارآمد و اثربخش در صحنه عملیات تبدیل کرده است.

وی افزود: همه ما این ساختاربندی مهم و کارآمد را مرهون خودباوری و وجود شهدای گرانقدر ۸ سال دفاع مقدس و بعد از آن جبهه مقاومت و بزرگان شهیدی مثل سپهبد قرنی، صیاد شیرازی و حاج قاسم سلیمانی هستیم.

فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر عج نیروی زمینی ارتش در ادامه به رزمایش اقتدار ۹۹ اشاره کرد و گفت: طی یکسال گذشته چندین مرحله رزمایش با اهداف مختلف داشتیم. که بعضی از آنها صرفاً شناسایی و مراقبت بوده است. بعضی از آنها علاوه بر بحث شناسایی و مراقبت بحث‌های رزمی هم بودند. هم در حوزه شناسایی و مراقبت و انتحاری و رزمی این قابلیت وجود دارد که در رزمایش های مختلف شرکت کنیم و اگر هم نیاز باشد به مملکت و تهدیداتی که وجود دارد دفاع کنیم. در حوزه جنگالی و فاوایی هم اقدامات بسیار خوبی انجام شده است این اقدامات ادامه خواهد داشت.

امیرحسن نژاد افزود: در حوزه شناسایی و مراقبت از پهپادهای مهاجر استفاده می کنیم. اگر لازم باشد رزمی باشد از مهاجر ۶ استفاده می کنیم و در کنار آن از پهپادهای شناسایی و مراقبت و ابابیل هم استفاده می کنیم. در حوزه انتحاری هم پهپادهایی را داریم که به دو شکل از آن استفاده می کنیم. یا به صورت موشک های کروز از آن می کنیم یا به صورت پرنده پرسه زن حاضر می شود و اگر لازم باشد نقطه ای را بزند این کار را انجام می دهد و اگر از عملیات هم منصرف شود می تواند بسرعت به یک عملیات دیگر برود.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا