سیاسی

کمیسیون تلفیق با حذف رانت‌ها، منابع آن را به مردم اختصاص داد

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون تلفیق لایحه بودجه با حذف برخی رانت‌ها منابع آن را به صورت کالا یا نقدی در اختیار مردم قرار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد حسین فرهنگی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی امروز در نشست خبری ضمن تبریک ایام‌الله دهه فجر، گفت: در آستانه شروع ۱۰ روز تاریخی هستیم، از این رو یاد شهدای بزرگواری که چه در دوران پیروزی انقلاب و در این ۱۰ روز و قبل و بعد از آن و همچنین در دوران دفاع مقدس و تا امروز به شهادت رسیدند و خون آنها باعث دستاوردهای بزرگی برای ملت ایران و انقلاب اسلامی شد را گرامی می‌داریم.

وی با بیان اینکه مجلس در هفته های گذشته لایحه مهم شوراهای حل اختلاف را بررسی و به شورای نگهبان ارسال کرد، افزود: شوراها نقش زیادی در آیین دادرسی داشته و باعث کاهش هزینه‌ها شده و از بسیاری از اطاله دادرسی‌ها جلوگیری می‌کند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اظهار داشت: همچنین اثرات گسترده‌ای در امورات مربوط به دستگاه قضایی کشور دارند که این تغییرات از نظر رئیس جدید قوه قضائیه در قالب لایحه به مجلس واصل شد.

فرهنگی گفت: مجلس برخی اصلاحات در مورد این لایحه را انجام داد که در صورت تبدیل آن به قانون دائمی ثباتی را برای قوه قضائیه ایجاد و همچنین برای نظام دادگستری مسیرهای جدید و چشم‌اندازهای روشنی را ترسیم و از حالت قبل خارج می‌کند. لایحه، مواد متعددی داشت و امیدواریم با همکاری دولت و قوه قضائیه به سرانجام برسد و مجلس هم در ادامه فرآیند تأثیرات خود را خواهد گذاشت.

وی با اشاره به دستور کار هفته جاری مجلس، گفت: مجلس ضمن بررسی دستور عادی در روز یکشنبه از روز سه‌شنبه وارد بررسی بودجه می‌شود، کمیسیون‌های روزهای یکشنبه و دوشنبه مباحث مربوطه را خواهند داشت.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تاکید کرد: هر طرح و لایحه‌ای در مجلس دو مسیر برای بررسی دارد اما بودجه با اینکه دارای احکام اختصاصی در آیین‌نامه داخلی است، اما تفاوتی با سایر طرح‌ها و لوایح ندارد و یا کلیات آن تأیید و یا رد می‌شود.

فرهنگی افزود: کمیسیون تلفیق تلاش‌های بسیار و ویژه ای برای حذف برخی رانت‌ها و همچنین برخی مسائلی که می‌توانست موجب نگرانی باشد مانند بحث دارو، نهاده‌های دامی و مواد خوراکی داشت و آنها را با مسئولیت‌های مشخص در اختیار دستگاه‌های مرتبط ذیربط و عوامل آن قرار داد همچنین در مراحل دیگر لازم بود رانت را حذف کند که این کار را انجام  و منابع آن را در اختیار مردم قرار داد.

وی تاکید کرد: البته راهکاری که کمیسیون تلفیق ارائه کرد این بود که این کمک تبدیل به کالا شود و در اختیار مردم قرار گیرد اما با توجه به ابهاماتی که وجود داشت زمینه برای اینکه بخشی در تلفیق و بخشی موکول به صحن شود و نهایی شود، فراهم شد اما وجه مشترک این است که یا به صورت کالا یا نقدی در اختیار مردم قرار گیرد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس به فرآیند بررسی بودجه در صحن مجلس پرداخت و خاطرنشان کرد: مجلس پس از تصویب کلیات بودجه وارد جزئیات شده و در جزئیات روال آیین‌نامه مشخص است و مانند سابق در صحن بررسی می‌شود.

فرهنگی با بیان اینکه البته احتمال دیگر رد است که در رد برخلاف سایر لوایح و طرح‌ها از صحنه رسیدگی حذف نمی‌شود بلکه به دولت برمی‌گردد و دولت دو هفته فرصت دارد آن را بازنگری کرده و در صورت بازنگری و ارسال به صحن این بار به جای ارجاع به کمیسیون‌ها یا کمیسیون تلفیق بودجه به صورت مستقیم در صحن بررسی می‌شود، افزود: چنانچه در صحن بررسی و تأیید شد، جزئیات آن در کمیسیون تلفیق و مجدداً در صحن بررسی می‌شود اما اگر مجلس در همان مرحله هم با کلیات موافقت نکرد، فرصتی باقی نیست و به صورت سه دوازدهم در مجلس تصویب خواهد شد یا دولت اگر لایحه ارائه کرد، دولت محدودیت به سه دوازدهم را ندارد.

وی اظهار داشت: این مسیر رسیدگی به بودجه از نظر شکلی است که در آینده و هفته جاری تکلیف آن را روشن خواهیم کرد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اضافه کرد: موضوع دیگری که در دستور کار هفته جاری مجلس قرار دارد بحث مسکن است زیرا از موضوعاتی است که اهمیت داشته و مورد توجه افکار عمومی است و انتظار می‌رود که مجلس در این رابطه قدم اساسی بردارد. کلیات و جزئیات این موضوع در صحن علنی بررسی خواهد شد و در نهایت به دولت ابلاغ خواهد شد تا راهکاری برای دولت فعلی و آینده در ارتباط با تولید و عرضه مسکن باشد.

فرهنگی در مورد سه شیفته شدن جلسات علنی مجلس برای بررسی لایحه بودجه، گفت: بررسی بودجه به صورت سه شیفت در اختیار هیئت رئیسه است و مجلس در سایر جلسات علنی حداکثر می تواند ۴ ساعت داشته باشد اما در مورد بودجه حداقل ۴ ساعت است یعنی می‌تواند در شیفت دوم و هم به صورت سه شیفته بررسی شود و به پیشرفت بحث‌ها بستگی دارد و اگر کند باشد در سه شیفت بررسی خواهد شد.

وی افزود: اما اگر روال تندتری داشته باشد در دو شیفت هم می‌توان آن را بررسی کرد و از نظر آیین‌نامه داخلی محدودیتی برای برگزاری شیفت‌های دوم و سوم نداریم و حتی نیاز به رأی مجلس هم ندارد یعنی خود هیئت رئیسه به تناسب پیشرفت مباحث می‌تواند تصمیم‌گیری کند.

سخنگوی هئیت رئیسه مجلس با بیان اینکه یکی از ابهاماتی که طی روزهای اخیر در رسانه‌ها مطرح شده موضوع شفافیت آرای نمایندگان است، گفت: این موضوع مدت‌هاست که در کمیسیون آیین‌نامه داخلی بررسی شده و به دلیل اینکه به صورت عادی ارجاع شده بود تا شتابزده بررسی نشود رسیدگی آن طولانی خواهد بود بنابراین جمعی از نمایندگان درخواست اولویت کردند که اگر در صحن به رأی گذاشته شود وارد شور کلی و جزئی آن خواهیم شد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا