آیت الله یزدی عالِمی زمان شناس و نقش آفرین بود

قم- امام جمعه قم مرحوم آیت الله یزدی را عالِمی زمان شناس و نقش آفرین خواند و گفت: وی به فرمایش رهبر معظم انقلاب، ایمانی راسخ به مبانی انقلاب داشت و برخوردار از غیرت دینی و انقلابی بود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری جمعه شب، در مراسم ترحیم سومین روز ارتحال آیت الله شیخ محمد یزدی که به صورت مجازی و از سوی نهادهای حوزوی در حرم حضرت فاطمه معصومه (س) برگزار شد، با بیان اینکه مرحوم یزدی از یاران باسابقه حضرت امام (ره) و رهبری و از پیشگامان انقلاب اسلامی بود، گفت: وی عالِمی مجاهد و فقیهی بصیر و زمان شناس بود.

امام جمعه قم در ادامه با اشاره به اینکه تأکید قرآن و روایات بر مسئله علم و دانش، بصیرت و آگاهی، جهاد و مبارزه و همچنین ثبات قدم نشان از اهمیت این شاخص‌ها در زندگی افراد است، افزود: روایت حضرت رسول الله با تعبیر «العُلماء حُصون الإسلام» نشان می‌دهد که فقها و علما، دژهای تسخیرناپذیر دین هستند.

وی با تاکید بر اینکه تشییع پیکر مرحوم آیت الله یزدی و اینگونه تشییع ها نشانه‌ای از تکریم مردم از فقه و فقاهت و علم و دیانت است، ادامه داد: همچنان که آن مرحوم به عنوان یک فقیه مجاهد تلاش زیادی در فهم همه جانبه از دین و خدمت به مردم داشت و با توجه به روایت امام رضا علیه‌السلام که می‌فرماید فقیه کسی است که خیرش به مردم برسد، مرحوم یزدی انسانی خداترس، ساده زیست و همچنین دغدغه مند بود و تلاش کرد تا خیرش به مردم برسد.

نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه مرحوم آیت الله یزدی هم پیش از انقلاب علیه رژیم ستمشاهی و هم پس از انقلاب علیه برخی انحرافات فریاد کشید و در صحنه بود، افزود: مرحوم آیت الله یزدی مجاهدی با موضع بود که جهادش هم در جهاد با نفس، هم جهاد با دشمن و هم جهاد با توطئه گران علیه انقلاب بود.

وی جهاد فرهنگی آیت الله یزدی به ویژه تألیف چندین کتاب و همچنین جهاد در خدمات اجتماعی و پذیرش مسئولیت‌های مهمی مانند ریاست قوه قضائیه، ریاست مجلس خبرگان، ریاست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و همچنین عضویت در شورای نگهبان از دیگر ابعاد مجاهدت این شخصیت مبارز بود، گفت: مرحوم آیت الله یزدی را به عنوان عالِمی نقش آفرین و مجاهدی بصیر و بااستقامت معرفی کرد و گفت: او یک الگوی تمام عیار برای نسل امروز بود.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به یکی از کتاب‌های آن مرحوم با عنوان «حسین بن علی علیه‌السلام را بهتر بشناسیم» ادامه داد: این کتاب در دوران رژیم ستم شاهی نوشته شد و سبب خشم و غضب ساواک بود و آنان تلاش داشتند تا این کتاب در سطح جامعه دیده و خوانده نشود و از این رو اقدام به جمع آوری این کتاب می‌کردند.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با تاکید بر اینکه مرحوم آیت الله یزدی همیشه نگران نفوذ دشمن و مصادره این انقلاب بود و این دغدغه را همواره با خود داشت، افزود: مسؤولیت های مختلف هیچ گاه آن مرحوم را از جایگاه طلبگی و استقامت در راه حق و حقیقت خارج نکرد، تا آنجا که حتی خانه‌اش را نیز وقف حوزه علمیه کرد.

خبرگزاری مهر

خروج از نسخه موبایل