شهرستان ها

اطلس فرهنگی استان البرز تدوین می‌شود

کرج – مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز گفت: اطلس فرهنگی استان که شامل مراکز و زیرساخت‌های فرهنگی است تدوین می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، ناصر مقدم بعد از ظهر شنبه در حاشیه جلسات شورای برنامه‌ریزی و توسعه البرز و کارگروه زیر بنایی استان که در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، اظهار کرد: برای اینکه بخواهیم برنامه ریزی جامعی در خصوص حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری داشته باشیم، لازم است ابتدا یک اطلاعات کافی از داده‌ها داشته باشیم.

وی بیان کرد: لذا در این راستا طی جلسات مختلف در شورای فرهنگ عمومی استان در سال ۹۲ مصوب شد اطلس فرهنگی استان که شامل تمام مراکز و زیر ساخت‌های فرهنگی و هنری اعم از مجتمع‌های فرهنگی، کتاب خانه‌های عمومی، مساجد، مدارس و تمام حوزه‌ها در قالب پژوهش مورد بررسی قرار بگیرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز با بیان اینکه در این راستا طرح پژوهشی اطلس فرهنگی استان را از سازمان مدیریت برنامه ریزی درخواست کردیم، تصریح کرد: امیدواریم به عنوان اولین استان بتوانیم این طرح را به صورت جامع در قالب یک تیم پژوهشی به ثمر برسانیم.

وی درباره هدف از درخواست این پروژه خاطر نشان کرد: اطلس فرهنگی ابزار مهمی برای سیاست‌گذاران فرهنگی به حساب می‌آید، نخست اینکه سیاست گذار با استفاده از امکانات مربوط به لایه‌های مختلف اطلاعات دسترسی پیدا می‌کند و در مرحله بعدی با استفاده از داده‌ها و لایه‌های مختلف اطلاعات فرآیند سیاستگذاری با سرعت و هزینه کمتری انجام می‌شود.

مقدم خاطر نشان کرد: همچنین با اتکا به اطلاعات پردازش شده آسیب‌ها و مسائل فرهنگی نمایان می‌شود و در نهایت با استفاده از تحلیل اطلاعات موجود سیاست‌های دقیق‌تری به عنوان خروجی به دست می‌آید.

وی ادامه داد: منابع دانشگاهی و حتی عموم مردم نیز، می‌توانند از دستاوردهای این اطلس فرهنگی استفاده کنند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز با بیان اینکه در ۴ فاز بنا داریم این موضوع را پیگیری کنیم، گفت: در فاز اول بررسی وضعیت فرهنگی موجود استان البرز، در سه بخش شامل بررسی اسناد بالادستی فرهنگی، بررسی اسناد فرهنگی استان و بررسی تطبیقی در دیگر کشورها و شهرهای مشابه استان صورت می‌گیرد.

وی در خصوص فاز دوم این پروژه که شناسایی و تدوین اطلاعات فرهنگی استان البرز است، اظهار کرد: در این مرحله شناسایی مناطق جغرافیایی و فرهنگی، اقوام مختلف، گروه‌های جنسیتی، سنی و شناسایی مذاهب مختلف استان البرز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مقدم تصریح کرد: در بخش سوم این اطلس فرهنگی نقاط ضعف، قوت، تهدید و فرصت‌های استان البرز شناسایی می‌شوند.

وی در خصوص فاز سوم پروژه اطلس فرهنگی که طراحی نرم افزار ویژه داده‌ها و اطلاعات فرهنگی استان البرز است، خاطر نشان کرد: مشخص نمودن برنامه‌های فرهنگی مرتبط با مناطق فرهنگی استان، اقوام مختلف، گروهای جنسیتی، گروهای سنی و مذاهب مختلف این استان تدوین و بررسی می‌شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز گفت: در فاز دوم چارچوب پایش داده‌ها و اطلاعات فرهنگی استان البرز بر اساس مناطق فرهنگی، اقوام مختلف و … تدوین می‌شود.

گفتنی است؛ با اتفاق نظر آرا ۱۵۰ میلیون تومان جهت تدوین پروژه اطلس فرهنگی استان البرز اختصاص داده می‌شود.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا