شهرستان ها

افتتاح آزمایشگاه جامع تحقیقات در گناباد

گناباد – همزمان با هفته پژوهش، آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی گناباد با صرف ۸۰ میلیارد ریال بودجه افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با هفته پژوهش، آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی گناباد با صرف ۸۰ میلیارد ریال هزینه، افتتاح شد.

جواد باذلی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد در حاشیه افتتاح این آزمایشگاه اظهار کرد: برای راه‌اندازی این آزمایشگاه تا کنون ۳۰ میلیارد ریال هزینه شده و تجهیزات دیگری با اعتبار ۵۰ میلیارد ریال هم در دست تهیه است که در ماه آینده نصب و راه‌اندازی می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد با اشاره به شیوع بیماری کرونا، بیان کرد: به رغم همه پیشرفت‌های علمی در حوزه پزشکی و سلامت، هنوز یافته‌های قطعی درمانی و پیشگیرانه در این حوزه به دست نیامده که این نشان می‌دهد باید بیش از پیش حوزه پژوهش در علوم پزشکی تقویت شود.

وی با تاکید بر اینکه تحقیقات و پژوهش در حرکت دانشگاه به سمت دانشگاه‌های نسل سه مهم و اثرگذار است، گفت: آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی گناباد با دارا بودن تجهیزات کامل و امکانات آزمایشگاهی روز دنیا، زیرساخت و بستر مناسبی را برای انجام پژوهش‌های علمی و تحقیقات اعضای هیئت علمی، استادان و محققان فراهم کرده است.

جلال مردانه، مدیر پژوهش دانشگاه و رئیس آزمایشگاه جامع تحقیقات نیز درباره تجهیزات و خدمات این آزمایشگاه گفت: آزمایشگاه جامع تحقیقات شامل آزمایشگاه سلولی مولکولی، آزمایشگاه فیزیولوژی و فارماکولوژی، آزمایشگاه آنالیز دستگاهی، آزمایشگاه میکروب شناسی بالینی و مواد غذایی، هرباریوم و آزمایشگاه نانوبیوتکنولوژی و آزمایشگاه‌های آلودگی صوتی، آلودگی هوا و ارگونومی است.

مردانه افزود: با توجه به دستگاه‌های موجود در بخش‌های مختلف آزمایشگاه، به ویژه در بخش سلولی مولکولی، این آزمایش خواهد توانست خدمات پژوهشی و تخصصی تشخیصی بسیار خوبی در سطح شهرستان گناباد و شهرستان‌های مجاور ارائه کند.

وی تصریح کرد: از این آزمایشگاه به ویژه در حوزه تشخیص تخصصی عفونت‌های بالینی می‌توانیم کمک بگیریم که به جای ارسال نمونه‌ها به تهران یا مرکز استان، با استفاده از دستگاه‌های خریداری شده در همین آزمایشگاه موارد تشخیصی را انجام دهیم و در کوتاه‌ترین زمان، نتیجه آزمایشات را در اختیار پزشک قرار دهیم تا بهترین تصمیم درمانی گرفته شود.

مردانه ادامه داد: آزمایشگاه جامع تحقیقات با دارا بودن دستگاه‌هایی همچون Real-Time –PCR ، PCR الایزا، هود بیولوژیک کلاس دو، و کلاس سه، انکوباتور معمولی وCo۲ دار، شیکر انکوباتور، سونیکاتور، میکروسکوپ‌های معمولی، فلورسنت و اینورت، میکروسانتیریفیوژهای معمولی و یخچال دار، سانتیریفیوژ، فریزرهای ۲۰- و ۸۰-، دستگاه یخ ساز، سیستم کشت خون اتوماتیکBACTEC در زمینه‌های تحقیقاتی، خدمات تشخیصی، کشت سلولی، آنالیز دستگاهی و مطالعه بر روی حیوانات آزمایشگاهی ارائه خدمت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه Hplcو Gc-Mass جزو دستگاه‌های آنالیز هستند که برای خرید آنها اقدام شده است، افزود: اقدامات لازم برای خرید دستگاه‌های مورد نیاز گروه‌های بهداشتی هم انجام و قراردادهای مربوطه منعقد شده است که پس از انتقال و نصب، راه‌اندازی خواهند شد.

مردانه با بیان اینکه با راه‌اندازی این آزمایشگاه، ضمن افزایش فضاهای تحقیقاتی، امکانات و تجهیزات به روز و استانداردی در اختیار محققان قرار می‌گیرد، اظهار امیدواری کرد که راه‌اندازی آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه، در ارتقای پژوهش‌های کاربردی و مؤثر اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در حوزه علوم پزشکی مؤثر باشد.

خبرگزاری مهر

آگهی

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا