شهرستان ها

اولین همایش بین المللی اربعین حسینی در اردبیل برگزار می شود

اردبیل- رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل از برگزاری اولین همایش بین المللی اربعین حسینی باحضور دانشمندان برجسته ملی و بین المللی در اردبیل خبر داد .

‌به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام عبدالله حسنی که بعد از ظهر شنبه در جلسه هماهنگی برگزاری اولین همایش بین المللی اربعین حسینی در دانشگاه محقق اردبیلی سخن می‌گفت با بیان اینکه استان اردبیل در سراسر کشور و جهان به پایتخت حسینیت و دارالارشاد شناخته می‌شود، اظهار کرد: برگزاری همایش اربعین حسینی در اردبیل گامی در راستای اشاعه فرهنگ و نهضت جهانی حضرت امام حسین و یاران باوفایش در روز عاشورا است.

وی شور و شعور عزاداری مردم اردبیل را در ایام محرم و صفر وصف ناپذیر توصیف کرد و افزود: قدمت و اصالت این عزاداری‌ها و علاقه بسیار زیاد مردم این خطه به حضرت ابوالفضل العباس (ع) هم اکنون نه تنها در کشور بلکه در تمام جهان گسترش پیدا کرده و موجب تشکیل انجمن‌ها و نشست‌های تخصصی و علمی در این زمینه شده است.

رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اردبیل دانشگاه محقق اردبیلی را پیشگام آغاز نهضت تحقیق و توسعه فرهنگ اربعین حسینی دانست و تصریح کرد: اولین همایش ملی اربعین در سال جاری در دانشگاه محقق اردبیلی به طور شایسته ای برگزار شد و هم اکنون شاهد اعطای مجوز برگزاری اولین همایش بین المللی اربعین در دانشگاه محقق اردبیلی در سال آینده خواهیم بود.

حجت الاسلام والمسلمین حسنی ادامه داد: این همایش سال آینده و با حضور دانشمندان برجسته ملی و بین المللی در ایام اربعین برگزار و طبق برنامه ریزی های انجام گرفته ارائه مقالات و اجرای کامل همایش نیز به سه زبان عربی، فارسی و انگلیسی خواهد بود.

در ادامه عزیز حبیبی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه در ایام خاص کرونایی و لغو پیاده روی اربعین، برپایی اولین همایش ملی اربعین حسینی در اردبیل گام بسیار مؤثری در راستای ترویج و اشاعه فرهنگ عاشورا در بین اقشار مختلف جامعه بود گفت: بعد از برگزاری موفق اولین همایش ملی، برگزاری اولین همایش بین المللی و دومین همایش ملی اربعین در سال آینده در هیأت امنای دانشگاه مصوب شد.

وی با بیان اینکه در همین راستا با جامعه المصطفی، بعثه مقام معظم معظم رهبری در حج و زیارت و دانشگاه باقرالعلوم هماهنگی‌های اولیه صورت گرفته است، افزود: دبیرخانه دائمی این همایش نیز در دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تشکیل شده و امید می‌رود با تداوم برگزاری این همایش پژوهشگران با ارائه اسناد و تولیدات علمی لازم در مسیر دستگاه امام حسین (ع) نقش آفرینی کنند.

محمد حسن زاده دبیر اجرایی این همایش نیز با از زحمات و تلاش‌های سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی استان در برگزاری همایش ملی اربعین حسینی تقدیر کرد و گفت: امیدواریم در سال آینده و همزمان با برگزاری اولین همایش بین المللی اربعین در استان اردبیل شاهد مشارکت و همکاری مسئولان استانی و سایر پژوهشگران باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، در پایان از سازمان‌ها و نهادهای مشارکت کننده در اولین همایش ملی اربعین حسینی تجلیل به عمل آمد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا