شهرستان ها

تحقق ۹۰ میلیارد تومانی بودجه شهرداری زنجان از عوارض ارزش‌افزوده

زنجان-شهردار زنجان گفت: از محل عوارض ارزش‌افزوده ۱۶۰ میلیارد تومان درآمد برای شهر زنجان پیش‌بینی شده بود که طی ۱۰ ماهه گذشته فقط ۹۰ میلیارد تومان آن محقق شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حبیب‌الله ملایی‌یگانه ظهر شنبه در جلسه فوق‌العاده رسمی و علنی شورای اسلامی شهر زنجان با بیان اینکه شهرداری وقت لازم برای کارشناسی بحث تعرفه‌های درآمدی طی جلسات مختلف انجام شده، صورت گرفته است، افزود: بعد از لایحه تعرفه‌های درآمدی قطعاً باید بودجه پیشنهادی سال آینده باید تقدیم شورای اسلامی شهر زنجان شود.

وی تصریح کرد: در بودجه ۵۵۰ میلیارد تومانی امسال از مبلغ ۵۵۰ میلیارد تومان بودجه مصوب، مبلغ ۱۶۰ میلیارد تومان عوارض سه درصد ارزش‌افزوده دیده شده است که شهرداری باید از اداره مالیاتی وصول کند.

شهردار زنجان با بیان اینکه طی ۱۰ ماهه گذشته ۹۰ میلیارد تومان از اداره امور مالیاتی به حساب شهرداری واریز شده است، اظهار کرد: ۳۰ درصد بودجه شهرداری از اداره مالیاتی ۳ درصد ارزش‌افزوده دریافت شود که از ۱۶۰ میلیارد تومان تا به امروز ۹۰ میلیارد تومان واریز شده است.

ملایی‌یگانه بیان کرد: دومین منبع بودجه امسال شهرداری مربوط به ۱۳۷ میلیارد تومان است که قرار بود فروش زمین داشته باشیم که ۲۵ درصد بودجه است و مجوزی که برای فروش مغازه‌های سبزه‌میدان از سوی شورا کسب شده، تا به امروز یک واحد تجاری نیز به فروش نرسیده است.

وی در ادامه یادآور شد: ۳۰ درصد بودجه در دست شهرداری نیست و ارزش‌افزوده است که طی گفته مدیرکل دفتر امور شهری ۲۰ تا ۳۰ نسبت به سال گذشته کاهش درآمد در بحث ارزش‌افزوده در شهرداری داریم.

شهردار زنجان عنوان کرد: طبق برآورد در صدور پروانه‌های ساختمانی حدود ۷۰ درصد بودجه طی ۱۰ ماهه امسال محقق شده است.

ملایی‌یگانه با بیان اینکه طبق اعلام دولت ۲۵ درصد افزایش حقوق در سال آینده است، افزود: اولویت ما بر این اساس است که تعرفه‌ها را در بخش‌های مختل ۲۵ درصد افزایش دهیم که در خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن است جبران‌کننده هزینه نیروها و پرسنلی که در سال آینده به کارگیری خواهیم کرد، باشد.

وی با اشاره به اینکه از مبلغ ۵۵۰ میلیارد تومان بودجه امسال مبلغ ۲۴۵ میلیارد تومان مربوط به پروژه‌های عمرانی و ۳۰۵ میلیارد تومان نیز مربوط به هزینه‌های جاری است، تصریح کرد: از مبلغ ۳۰۵ میلیارد تومان هزینه‌های جاری ۸۵ درصد فقط حقوق پرسنل بوده که ماهیانه بیش از ۱۸ میلیارد تومان حقوق پرسنل واریز می‌شود.

شهردار زنجان در خصوص پروژه سبزه‌میدان گفت: سال آینده فقط برای تکمیل این پروژه ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار لازم داریم.

ملایی‌یگانه بیان کرد: خواستار رکود در ساخت و ساز نیستیم، کاری که در خصوص عوارض در شهرداری صورت گرفته است، بلکه اولویت صدور مجوز بوده و هر کسی که بالای ۶۰ درصد در شهر زنجان ساخت و ساز انجام دهد، مشمول طرح در کمیسیون ماده ۱۰۰ است.

وی با بیان اینکه امسال ۶۰۰ میلیون تومان هر ماهه یارانه بلیت اتوبوس توسط شهرداری پرداخت می‌شود، خاطرنشان کرد: از سوی هیچ نهادی کمک مالی نمی‌شود. از ابتدای امسال تا به امروز تنها منبع استانی ۳ میلیارد تومان در بحث بافت‌های ناکارآمد و بافت فرسوده برای پروژه سبزه‌میدان از محل اعتبارات بازآفرینی کمک مالی شده و شهرداری با این شرایط سخت بودجه‌ریزی می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر زنجان نیز در ادامه گفت: تعرفه باید بر اساس یک سری سیاست‌گذاری‌ها انجام شود و معتقدیم دو نوع بودجه‌ریزی باید مورد توجه قرار گیرد که یکی اقتضایی بوده و دیگری برای حل مشکلات شهر در نظر گرفته شود. در برخی موارد شاهد هستیم که کارها به صورت سنتی پیش می‌رود و ایده‌پردازی در آن جایی ندارد و اگر کلیات بودجه نیز تصویب شود، یک سری مسائل باید تغییر و تعدیل شود.

رزاق محمدی افزود: افزایش تعرفه ۱۳ درصدی شاید معقول به نظر برسد اما همین امر کل بودجه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و اگر تعرفه افزایش یابد، سازندگان رغبتی برای ساخت و ساز نخواهند داشت و این شرایط تحقق ۵۵ درصد از بودجه را نیز دور از انتظار خواهد کرد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا