شهرستان ها

ضرورت احترام به تمامیت ارضی سرزمین های اسلامی

قم- مدیر حوزه‌های علمیه با صدور بیانیه‌ای هرگونه سخن و موضع‌گیری که تمامیت ارضی، استقلال و وحدت سرزمین‌های اسلامی به ویژه سرزمین مقدس جمهوری اسلامی ایران را هدف قرار دهد محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم نمودن هر گونه سخن و موضع‌گیری که تمامیت ارضی، استقلال و وحدت سرزمین‌های اسلامی به ویژه سرزمین مقدس جمهوری اسلامی ایران را هدف قرار دهد، از رئیس جمهور ترکیه خواست سخنان خود را اصلاح کند.

متن بیانیه به این شرح است:

وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا...

در روزگاری که امت اسلامی پیروزی‌های ملت مسلمان کشور آذربایجان را به خاطر باز پس گیری بخشی از سرزمین‌های اشغالی خود جشن گرفته است متأسفانه اظهارات تفرقه افکنانه و غیر مسؤلانه رئیس جمهور ترکیه شیرینی این پیروزی را در کام دو ملت ایران و آذربایجان تلخ کرد.

حاکمان و صاحبان مناصب در تمام کشورهای اسلامی به ویژه کشورهای همسایه باید بدانند عدم احترام به حقوق بین الملل و تمامیت ارضی کشورها و هر گونه رفتار و اظهار نظر تفرقه افکنانه میان امت اسلامی به ویژه در منطقه راهبردی قفقاز خطایی نابخشودنی است و به طور قطع به مصلحت جهان و کشورهای منطقه و مطابق منافع امت اسلامی نیست و موجب خشنودی استکبار جهانی و صهیونیسم بین الملل می‌شود.

امت مسلمان در کشورهای ایران، آذربایجان، ترکیه و به ویژه منطقه قفقاز هوشیارند و فریب توطئه و فتنه انگیزی های صهیونیسم جهانی و جاهلان را نمی‌خورند، صاحب منصبان و مسئولان کشورهای منطقه بویژه ترکیه نیز باید مصالح کشورهای خودشان و منطقه را مدنظر قرار دهند و از سخنان سست و تفرقه انگیز و مواضع نسنجیده پرهیز نمایند و همه ملت‌ها و دولت‌ها با وحدت، برادری و یکپارچگی در برابر دشمنان مشترک مقاومت و مسیر رشد و پیشرفت به سمت استقلال امت و ساخت تمدن اسلامی و همگرایی منطقه‌ای باز نمانید.

شایان یادآوری است: چنانچه در سخنان ناسنجیده اخیر دقت شود نتیجه عکس بر آن مترتب خواهد شد، اما دامن زدن به این مباحث از هیچ ناحیه‌ای پسندیده نیست، حوزه‌های علمیه حدود سرزمین‌های اسلامی و تمامیت ارضی ایران عزیز را مبتنی بر موازین عقلی و شرعی و قانونی محترم دانسته، هر گونه سخن و موضع‌گیری که تمامیت ارضی، استقلال و وحدت سر زمین‌های اسلامی به ویژه سرزمین مقدس ج. ا. ا را مورد هدف قرار دهد محکوم می‌نمایند و مصرانه اصلاح این سخنان را خواهانند.

علیرضا اعرافی

مدیر حوزه‌های علمیه جمهوری اسلامی ایران

خبرگزاری مهر

آگهی

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا