شهرستان ها

هوای شهر تبریز بعداز یک هفته سالم شد

تبریز- مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به قرار گرفتن هوای شهر تبریز در وضعیت سالم گفت: هوای شهر تبریز بعداز یک هفته سالم شد.

حسن عباس نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: هوای تبریز امروز دیگر همچون روزهای گذشته در وضعیت ناسالم قرار ندارد و هوا سالم شده است. میزان ذرات معلق در هوا و شاخص کیفیت لحظه‌ای هوای تبریز در زمان حاضر ۷۱ ppm است.

وی با تاکید بر اینکه این وضعیت، قابل قبول محسوب می‌شود، گفت: براساس شاخص آلودگی هوا، این شاخص از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم، ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

عباس نژاد با بیان اینکه هوای تبریز در یک هفته گذشته از وضعیت سالم خارج شده بود، گفت: امیدواریم شهروندان با رعایت نکات زیست محیطی و استفاده نکردن از خودروهای شخصی درجهت سالم ماندن هوای تبریز گام بردارند.

شاخص کیفی هوا (AQI) یا شاخص آلودگی هوا (PSI) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند، تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را سطوح مختلف نمایش می‌دهد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا