ورزش

گرایی در ایران مانده بود، این فقط شبیهش بود!

از قهرمانی المپیک تا ضعیف‌ترین نمایش سال

وقتی محمدرضا گرایی برای کشتن وقت، خیس بودن تشک کشتی را بهانه کرد، مشخص بود که تورنمنت برای او خوب پیش نمی‌رود.

به گزارش “ورزش سه”، ستاره تیم ملی کشتی فرنگی ایران، محمدرضا گرایی، قهرمان مسابقات کشتی المپیک امروز با یک شکست سنگین مقابل حریف آذربایجانی از دور مسابقات کنار رفت و شاید تنها فرصتی برای کسب مدال برنز داشته باشد.

این اتفاق در شرایطی رخ داد که گرایی شانس اول کاروان کشتی فرنگی ایران برای کسب مدال طلا تلقی می‌شد اما از همان کشتی نامطمئن اول مشخص بود که او برای قهرمانی وارد این تورنمنت نشده است. اگرچه سال گذشته تا فینال مسابقات در بلگراد پیش رفته و در آنجا مغلوب نمچ کشتی‌گیر صرب شده بود و همه فکر می‌کردیم این بار وقت انتقام از ستاره میزبان است.

ویدئو: 311500

وقتی کشتی‌های گرایی را مرور می‌کنیم و به امتیازات به دست آورده و از دست رفته نظری دوباره می‌اندازیم، مشخص است که او با کمترین آمادگی در این سالها وارد رقابت‌های جهانی شده بود. او به خصوص در کشتی دوم مقابل حریف ژاپنی، زنگ خطر را به صدا در آورد و در شرایطی پس از دادن ده امتیاز به حریف ژاپنی ۱۱-۱۰ به یک چهارم نهایی رفت که از شدت خستگی روی پا بند نبود و بارها و بارها با قطع کشتی و نشستن روی زمین نشان داد که توان مبارزه در سطح جهانی را ندارد.

1929583

کشتی‌گیر ژاپنی در مسابقه یک هشتم نهایی شش بار با بارانداز گرایی را تاباند که البته شانس گرایی بود که سه بارانداز حریف ژاپنی مورد قبول قرار نگرفت‌. البته شاید این از بدشانسی حریف ژاپنی بود که با سعی و تلاش بسیار مقابل کشتی‌گیر ایران حاضر شده و حقش بود آن مسابقه را به نفع خود تمام کند اما بازبینی درخواست شده از سوی حسن رنگرز باعث شد ۶ امتیاز او نادیده گرفته شود و کشتی به نفع گرایی ادامه پیدا کند که آن هم به سختی و با کمی رندی کشتی را تا پایان وقت قانونی جلو برد و در نهایت به مصاف حریف بعدی، حسرت جعفرف رفت تا در آنجا با امتیاز عالی (ده بر صفر) به حریف خود ببازد. نتیجه‌ای باورنکردنی و آزاردهنده برای این کشتی گیر خوش‌تکنیک شیرازی که مشخص نبود چرا از توان لازم برای مقابله با حریفان برخوردار نیست.

ویدئو: 311502

گرایی در این مسابقات شبیه کشتی‌گیرانی عمل کرد که وزن بسیاری کم کرده و از شدت فشار کاهش وزن نمی‌تواند روی پای خود بایستد. ضمنا نحوه برگزاری مسابقات و فاصله کم بین رقابت‌ها در دورهای بعد از یک هشتم مزید بر علت شد که او بدون بازیابی توان خود روی تشک برود و به طرز عجیبی در دیدار مقابل حریف آذربایجانی یک بار سالتو بشود و در بار دوم با خوردن یک فن بالاتنه و روی پل رفتن، چهار امتیاز به او بدهد و کار به حذف او از مسابقات بکشد.

گرایی که سابقه یک قهرمانی المپیک را دارد و سال گذشته در بلگراد به مقام نقره قناعت کرده، در واقع پرچم‌دار کشتی‌ فرننی ایران بود و شاید با این اتفاق یا باید وزن خود را تغییر دهد یا با شکل و شمایل جدیدی تمریناتش را پیش ببرد. صد البته این باخت یک نمره منفی در کارنامه حسن رنگرز هم بود که قبل‌تر درباره نحوه کوچینگ او صحبت‌های اغراق آمیزی به زبان می‌آمد اما امروز مشخص شد در کشتی فرنگی هم اتفاق عجیب و غریبی رخ نداده است.

1929584

با شکست هر سه کشتی گیر ما در رقابت‌های فرنگی، همه در انتظار جدول مسابقات و بازگشت حداقل دو کشتی‌گیر ایران به جدول شانس مجدد و کسب چهار برنز در آخرین روز رقابت‌ها هستند. اگرچه حضور موفق در بازی‌های آسیایی و سپس آغاز قدرتمند در مسابقات انتخابی، شروعی دوباره برای کشتی فرنگی ایران خواهد بود که قرار است در المپیک پاریس یکی از پرامیدترین تیم‌های اعزامی ایران برای کسب مدال در این رقابت‌ها باشد. آنها که شایسته آماده سازی و هدایت بهتری هستند، یک سال بسیار سخت و جهنمی را پیش رو دارند.

منبع ورزش سه
دکمه بازگشت به بالا