دانش و فناوری

راهنمای خرید کارت گرافیک در بازار ایران – بهار 1403

پردازنده‌های گرافیکی درحال‌حاضر یکی از مهم‌ترین قطعات کامپیوترها هستند. همان‌طور که CPU اطلاعات اصلی را در کامپیوتر پردازش می‌کند، GPU نیز وظیفه پردازش اطلاعات مربوط به تصویر را بر عهده دارد. به‌ همین‌ دلیل کارت گرافیک قلب تپنده سیستم‌های گیمینگ و همچنین سیستم‌هایی است که برای کاربری رندر استفاده می‌شوند؛ به‌گونه‌ای که می‌توان به جرئت گفت در یک سیستم گیمینگ/ رندرینگ، باید حدود نصف بودجه کاربر به این قطعه اختصاص داده شود. در این راهنمای خرید GPU قصد داریم به معرفی بهترین کارت‌های گرافیک بازار ایران بپردازیم و ببینیم هرکدام از مدل‌ها در بازه‌های قیمتی مختلف برای چه کاربرهایی مناسب هستند. اگر قصد خرید کارت گرافیک برای سیستم خود دارید، تا انتهای این مطلب با دیجیاتو همراه باشید. 

شرکت‌های تولیدکننده پردازنده‌های گرافیکی 

به‌طور کلی، تنها دو شرکت Nvidia و AMD هستند که این نوع پردازنده‌ها را تولید می‌کنند. این دو شرکت سال‌هاست که درحال رقابت هستند و خوشبختانه این رقابت همیشه به‌ نفع کاربران تمام می‌شود. این دو شرکت پس از تولید پردازنده‌ها، این تراشه‌ها را در اختیار برندهای تولیدکننده قرار می‌دهند تا آن‌ها بتوانند به‌طور گسترده به تولید این قطعه بپردازند. همین موضوع باعث می‌شود برندهای زیادی را ببینیم که نام آن‌ها در کنار شرکت تولیدکننده تراشه، روی کارت‌های گرافیک دیده می‌شود. این شرکت‌ها ازجمله ASUS ،MSI، گیگابایت، زوتک، برای این چیپ‌ها سیستم خنک‌کننده و یک قاب طراحی می‌کنند تا همه این سیستم به همراه تراشه‌ها در آن قرار بگیرند؛ بنابراین دلیل مشاهده اسم برندهای مختلف روی کارت‌های گرافیک با پردازنده و مدل یکسان همین موضوع است. 

در ادامه لازم به ذکر است که سیستم خنک‌کننده و متریال استفاده‌شده در آن کارت می‌توانند تا حدی در عملکرد آن پردازنده گرافیکی تأثیرگذار باشند. برای مثال، استفاده از یک خنک‌کننده قدرتمند می‌تواند باعث مهارشدن حرارت شود و در همین راستا فرکانس GPU به بیشترین حالت خود برسد. دلیل اختلاف قیمت یک مدل GPU که توسط برندهای مختلف تولید شده است نیز به همین تفاوت برمی‌گردد؛ زیرا آن‌ها از نظر کنترل دما و متریال و کیفیت ساخت باهم تفاوت زیادی دارند. 

مشکل حرارات بیشتر در چیپ‌های بالارده دیده می‌شود؛ بنابراین اگر کارت گرافیک انتخابی شما از سری میان‌رده باشد، احتمالاً مشکل جدی با دمای آن نخواهید داشت. اما در مدل‌های بالارده اختلاف عملکرد می‌تواند به 5 درصد هم برسد؛ درهرحال پردازنده گرافیکی آن‌ها یکی بوده و توسط یک شرکت تولید شده است. 

راهنمای خرید کارت گرافیک در بازار ایران – بهار 1403

عوامل و معیارهای تأثیرگذار در انتخاب کارت گرافیک 

یک کارت گرافیک را می‌توان از جهات مختلف بررسی کرد. پیش از آنکه به معرفی مدل‌ها برسیم، قصد داریم به مواردی اشاره کنیم که باید پیش از خرید، با توجه به نیاز کاربر درنظر گرفته شوند. 

عملکرد کارت گرافیک

بدیهی است که در مرحله اول، عملکرد کارت گرافیک باید مورد ارزیابی قرار بگیرد. میزان قدرت پردازنده گرافیکی باید متناسب با نیاز کاربران باشد. برای مثال، ممکن است برای یک کاربر کارت‌های گرافیک‌ سطح پایه کافی باشد، اما کاربر دیگر با توجه به نوع استفاده باید از کارت‌های گرافیک بالارده استفاده کند. به‌طور کلی، گیمرها و افرادی که کاربری رندرینگ دارند، مانند کسانی که طراحی سه‌بعدی انجام می‌دهند، به کارت‌های گرافیک به‌مراتب قدرتمندتر از سطح پایه نیاز پیدا می‌کنند. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت. 

حافظه ویدیویی یا VRAM 

Video Memory یا VRAM (Video Random Access Memory) نوع ویژه‌ای از حافظه است که به ذخیره و پردازش داده‌های تصویری روی کارت گرافیک اختصاص داده می‌شود. VRAM نقش حیاتی در رندر کردن تصاویر، تکسچرها و عناصر دیگر گرافیکی روی نمایشگر کامپیوتر، به‌ویژه در هنگام بازی، ویرایش ویدیو و سایر وظایف گرافیک‌محور دارد.

برخلاف حافظه RAM سیستم (Random Access Memory) که توسط CPU برای وظایف عمومی محاسباتی استفاده می‌شود، VRAM به‌طور اختصاصی برای GPU (واحد پردازش گرافیک) طراحی شده است تا داده‌های مربوط به رندر کردن گرافیک را ذخیره و در دسترس پردازنده قرار دهد. این اطلاعات شامل تکسچرها، بافرهای فریم، شیدرها و دیگر داده‌های گرافیکی موردنیاز برای نمایش تصاویر روی صفحه‌نمایش می‌شود.

مقدار VRAM روی کارت گرافیک به‌طور مستقیم بر عملکرد آن تأثیر می‌گذارد؛ به‌ویژه در رزولوشن‌های بالا و هنگام استفاده از چندین مانیتور. VRAM به GPU امکان ذخیره تکسچرها و جزئیات بیشتر را می‌دهد که منجر به عملکرد روان‌تر و کیفیت تصویر بهتر خواهد شد. بااین‌حال، داشتن VRAM بیش‌ از حد موردنیاز برای سناریوی کاربری شما، بهبود عملکرد را تضمین نمی‌کند.

به‌طور خلاصه، VRAM حافظه اختصاصی روی کارت گرافیک است که نقش حیاتی در رندر کردن محتوای تصویری روی نمایشگر سیستم دارد. این حافظه برای دستیابی به عملکرد و کیفیت تصویر بهینه در بازی‌ها، وظایف چندرسانه‌ای و سایر برنامه‌های گرافیکی محاسباتی است. 

سازگاری 

بحث سازگاری در استفاده از پردازنده‌های گرافیکی به این معناست که چقدر یک واحد پردازش گرافیک با سایر سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای یک سیستم به‌درستی و بدون گلوگاه کار می‌کند. سازگاری کارت گرافیک را باید در بخش‌های مختلف بررسی کنید. این موارد شامل سازگاری مادربرد، درایورها و همچنین گلوگاهی می‌شود که ممکن است با پردازنده ایجاد کند. علاوه‌براین، در نظر گرفتن فرم فاکتور GPU و فضای قابل استفاده در کیس کامپیوتر نیز اهمیت دارد. به‌طور کلی، بررسی سازگاری‌های GPU، عملکرد بدون ایراد و بهینه را در سیستم شما تضمین خواهد کرد.

سیستم خنک‌کننده و میزان نویز 

سیستم خنک‌کننده و مدیریت نویز دو جنبه حیاتی در مورد واحدهای پردازش گرافیک (GPU) هستند. درواقع این دو به‌نوعی با یکدیگر مرتبط هستند؛ زیرا اگر از فن‌های باکیفیت برای خنک‌کردن چیپ استفاده نشود، با بالارفتن دور فن‌ها، میزان نویز نیز افزایش می‌یابد.

GPU‌ها در هنگام کار، به‌دلیل وظایف محاسباتی شدیدی که انجام می‌دهند، حرارت زیادی تولید می‌کنند. بخش‌های مختلف یک سیستم‌ کولینگ، مانند فن‌ها یا هیت‌سینک‌، برای ازبین‌بردن این حرارت و جلوگیری از گرم‌شدن بیش‌ازحد GPU پیاده‌سازی می‌شوند. برخی از GPUهای بسیار قدرتمند که حرارات خیلی بیشتری تولید می‌کنند از روش‌های پیشرفته‌تر مانند سیستم خنک‌کننده مایع استفاده می‌کنند تا دما را به‌خوبی کنترل کنند. 

همان‌طور که اشاره شد، سیستم‌های خنک‌کننده در GPUها برای ازبین‌بردن حرارت ممکن است نویز تولید کنند. این نویز ممکن است بسته به عواملی مانند طراحی سیستم، سرعت فن و بار کاری متغیر باشند. 

به‌طور کلی، مدیریت مؤثر دما این اطمینان را به کاربران می‌دهد که GPU در محدوده دمای ایمن کار کرده و همین عمر مفید قطعه را افزایش می‌دهد. کنترل دما نیز منجر به عملکرد و فرکانس بالاتر خواهد شد. 

راهنمای خرید کارت گرافیک گیمینگ

معرفی بهترین کارت‌های گرافیک بازار سخت‌افزار 

در ادامه قصد داریم بهترین کارت‌‌های گرافیک بازار سخت‌افزار ایران را در بازه‌های قیمتی مختلف معرفی کنیم. اگر قصد خرید کارت گرافیک برای کاربری گیم و رندر دارید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. 

راهنمای خرید گرافیک گرافیک تا ۲۰ میلیون تومان

در این قسمت از راهنمای خرید کارت گرافیک دیجیاتو، نگاهی به مدل‌های اقتصادی‌تر داریم. اگر قصد ندارید هزینه چندانی برای خرید کارت گرافیک بپردازید، مدل‌های زیر پیشنهاد می‌شوند.

راهنمای خرید کارت گرافیک- RTX 3050 8GB

کارت گرافیک Asus RTX 3050 8GB Dual 

اولین GPU این لیست، کارت گرافیک Asus RTX 3050 8GB Dual است. RTX 3050 درحال‌حاضر دومین پردازنده گرافیکی پایین‌رده انویدیا محسوب می‌شود و جایگاه اول به نسخه 6 گیگابایت این چیپ اختصاص داده شده است که عملکرد ضعیف‌تری نسبت به نسخه 8 گیگابایت دارد. نسخه 6 گیگابایت این پردازنده هنوز در بازار ایران موجود نیست. به همین دلیل ضعیف‌ترین کارت گرافیک بازار درحال‌حاضر همین مدل RTX 3050 8 GB است. نسخه ایسوس دوال این پردازنده با استفاده از یک سیستم خنک‌کننده دو فن برای گیمرهای اقتصادی و کسانی که قصد دارند در رزولوشن 1080p با تنظیمات گرافیکی پایین تا متوسط بازی کنند، گزینه مناسبی است. البته توجه داشته باشید که برندهای کمتر شناخته‌شده هم مدل‌های خوبی با استفاده از این تراشه دارند؛ زیرا RTX 3050 گرمای زیادی تولید نمی‌کند و به همین دلیل خیلی راحت‌تر می‌توان آن را خنک کرد.

مشخصات

 • پلتفرم: NVIDIA
 • شرکت سازنده: Asus
 • مدل پردازنده: RTX 3050
 • نسل پردازنده: Ampere
 • مقدار VRAM کارت گرافیک: ۸ گیگابایت
 • پاور پیشنهادی: 550 وات
راهنمای خرید کارت گرافیک Asus Radeon RX 6600XT 8GB Dual 

کارت گرافیک Asus Radeon RX 6600XT 8GB Dual 

برای مدل بعدی از این لیست، کارت گرافیک Asus Radeon RX 6600XT 8GB Dual را انتخاب کردیم. قیمت این کارت گرافیک نیز همانند مدل قبلی، زیر ۲۰ میلیون تومان بوده، اما به میزان قابل‌توجهی نسبت به RTX 3050 قوی‌تر است. البته منظور از قوی‌تر، تنها در عملکرد خام است؛ زیرا انویدیا در ری‌تریسینگ عملکرد بسیار بهتری دارد. همچنین نباید پشتیبانی از DLSS 3.0 را در این پردازنده گرافیکی فراموش کرد. انویدیا با استفاده از این فناوری می‌تواند میزان فریم ریت را با استفاده از آپ اسکیل تصویر با رزولوشن پایین‌تر، افزایش دهد. هرچند باید درنظر گرفت که فریم جنریشین در رزولوشن 1080p و بازی‌های آنلاین عملکرد چندان خوبی ندارد. 

مشخصات

 • پلتفرم: AMD
 • شرکت سازنده: Asus
 • مدل پردازنده: RX 6600 XT
 • معماری پردازنده: RDNA 2
 • مقدار VRAM کارت گرافیک: 8 گیگابایت
 • پاور پیشنهادی: 500 وات

راهنمای خرید کارت گرافیک تا 50 میلیون تومان

در این بخش به‌سراغ دسته‌ای از کارت‌های گرافیک می‌رویم که مشخصات سخت‌افزاری قدرتمندتری دارند و برای استفاده‌های حرفه‌ای‌تر طراحی شده‌اند. 

کارت گرافیک Zotac RTX 4060 Ti 8GB Twin Edge

مدل بعدی در راهنمای خرید کارت گرافیک، در دسته پردازنده‌های میان‌رده قرار می‌گیرد. RTX 4060 Ti 8GB در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین پردازنده‌های گرافیکی گیمرها و طراحان محسوب می‌شود. دلیل این محبوبیت عملکرد خوب این کارت نسبت به قیمت آن است. همچنین می‌توانید با استفاده از آن تمام بازی‌های جدید را با تنظیمات گرافیکی متوسط تا خوب بازی کنید. علاوه‌بر این فناوری فریم جنریشن در کارت‌های گرافیک سری RTX40 انویدیا عملکرد بسیار خوبی نسبت به نسل‌های قبلی ارائه می‌دهد.

لازم به ذکر است که RTX 4060 Ti 8GB نسبت به نسل قبل خود هیچ پیشرفتی در عملکرد خام نداشته. به همین دلیل در زمان عرضه، بسیاری از رسانه‌ها نسبت به عملکرد این کارت گرافیک رضایت کافی نداشتند؛ زیرا عملاً همان چیپ نسل قبل با نام جدید بود. اما حالا با تمام‌شدن موجودی کارت گرافیک RTX 3060، خرید نسل جدید این پردازنده گرافیکی انتخاب خوبی خواهد بود؛ زیرا اختلاف قیمت آن‌ها بسیار کمتر شده است و کارت گرافیک RTX 3060 نو به‌سختی در فروشگاه‌ها یافت می‌شود.

برند زوتک جزو برندهایی است که در سال‌های اخیر محصولات آن به‌وفور در قفسه فروشگاه‌های ایرانی دیده شده. قیمت کارت‌های گرافیک‌ این برند نسبت به برندهای شناخته‌شده، کمتر بوده و دلیل آن هم کیفیت متوسط ساخت کارت گرافیک، مخصوصاً در مدل‌های میان‌رده‌ است. اما این برند در سری RTX 40 بسیار بهتر عمل کرد و توانست با طراحی سیستم خنک‌کننده کارآمد، جایگاه خوبی در بازار جهانی کارت گرافیک به‌دست آورد. 

مشخصات

 • پلتفرم: NVIDIA
 • شرکت سازنده: Zotac
 • معماری پردازنده: Ada Lovelace
 • مدل پردازنده: RTX 4060 Ti
 • مقدار VRAM کارت گرافیک: ۸ گیگابایت
 • پاور پیشنهادی: 600 وات 
Asus TUF RX 6800 XT OC Gaming 16GB  

کارت گرافیک Asus TUF RX 6800 XT OC Gaming 16GB 

متأسفانه در بازار سخت‌افزار ایران، تنوع کارت‌های گرافیک AMD بسیار کم است و همین موضوع باعث شده که مدل‌های موجود قیمتی بالاتر از آنچه که باید، داشته باشند. در ادامه این لیست ما کارت گرافیک Asus TUF RX 6800 XT OC Gaming 16GB را انتخاب کردیم که مربوط به پردازنده‌های گرافیکی نسل گذشته این شرکت است. این کارت درحال‌حاضر در محدوده قیمتی 35 میلیون تومان قرار دارد و نسبت به کارت گرافیک RTX 4070 – که کارت بعدی از این لیست است – بین 10 تا 30 درصد در رزولوشن‌های مختلف عملکرد ضعیف‌تری ارائه می‌دهد. این کارت گرافیک درواقع عملکردی بین RTX 4070 و RTX 4060Ti دارد، اما درحال‌حاضر قیمتی نزدیک به RTX 4070 دارد. هدف این پردازنده گرافیکی بازی در رزولوشن 2K است. 

مشخصات

 • پلتفرم: AMD
 • شرکت سازنده: Asus
 • مدل پردازنده: RX 6800 XT
 • معماری پردازنده: RDNA 2
 • مقدار VRAM کارت گرافیک: 16 گیگابایت
 • پاور پیشنهادی: 750 وات 
کارت گرافیک Gigabyte RTX 4070 Ti SUPER EAGLE OC 16GB

کارت گرافیک Gigabyte RTX 4070 Ti SUPER EAGLE OC 16GB

کارت گرافیک بعدی، یکی از جدیدترین پردازنده‌های گرافیکی انویدیا، یعنی از خانواده RTX 40 Super انتخاب شده است. این مدل از برند گیگابایت، یکی از خوش‌قیمت‌ترین مدل‌ها در بین سایر برندهاست. کارت گرافیک Gigabyte RTX 4070 Ti SUPER EAGLE OC طی چند ماه اخیر با سری جدیدی تحت عنوان Super به بازار عرضه شد. به گفته انویدیا، این مدل قرار است جایگزین نسخه RTX 4070 Ti باشد. این بدان معناست که با اتمام موجودی RTX 4070 Ti در بازار جهانی، نسخه Ti Super جای آن را خواهد گرفت. تفاوت این مدل با نسخه پایه این پردازنده گرافیکی تا 30 درصد است. به همین دلیل مدل سوپر این کارت را در لیست راهنمای خرید کارت گرافیک دیجیاتو انتخاب کردیم. 

مشخصات

 • پلتفرم: NVIDIA
 • شرکت سازنده: Gigabyte
 • معماری پردازنده: Ada Lovelace
 • مدل پردازنده: RTX 4070 Ti
 • حجم حافظه: 16 گیگابایت
 • پاور پیشنهادی: 750 وات

راهنمای خرید کارت گرافیک تا 100 میلیون تومان

در ادامه راهنمای خرید کارت گرافیک به GPUهای بالارده می‌رسیم. در این بخش بهترین پردازنده‌های گرافیکی با توان پردازشی بسیار بالا را از هر دو شرکت انویدیا و AMD معرفی خواهیم کرد. 

کارت گرافیک Asus TUF Gaming Radeon RX 7900 XT OC Edition 20GB

کارت گرافیک Asus TUF Gaming Radeon RX 7900 XT OC Edition 20GB

کارت گرافیک بالارده بعدی از تیم قرمز انتخاب شده است. پردازنده گرافیکی RX7900 XT درحال‌حاضر در بازار سخت‌افزار ایران تنها با یک برند دیده می‌شود و آن‌هم شرکت نام‌آشنای ایسوس است. این کارت گرافیک از سری TUF در محدوده قیمتی 100 میلیون تومان به‌ فروش می‌رسد. با توجه به عملکرد کمتر این پردازنده نسبت به RTX 4080 super و RTX 4090، انتخاب این کارت از نظر اقتصادی چندان منطقی نیست؛ اما به‌هرحال جزو گزینه‌ها قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که این کارت گرافیک نسبت به RTX 4080 به‌طور میانگین 20 درصد عملکرد ضعیف‌تری دارد. 

مشخصات

 • سازنده پردازنده گرافیکی: AMD
 • شرکت سازنده: Asus
 • نام پردازنده : RX 7900 XT
 • معماری پردازنده: RDNA 3
 • تعداد فن: 3 عدد
 • میزان حافظه: 20 گیگابایت
 • پاور پیشنهادی: 700 وات

کارت گرافیک Zotac GAMING RTX 4080 16GB Trinity

Zotac GAMING RTX 4080 16GB Trinity یک کارت گرافیک با کارایی بالاست که برای علاقه‌مندان به بازی و کارهای حرفه‌ای طراحی شده است. این دستگاه آخرین معماری NVIDIA Ada lovelace محسوب می‌شود که در مقایسه با نسل‌های قبلی، پیشرفت‌های قابل‌توجهی را در قدرت و کارایی تجربه کرده است.

RTX 4080 Trinity با 16 گیگابایت حافظه GDDR6X، پهنای باند حافظه زیادی را برای مدیریت سخت‌ترین بازی‌ها و حجم کاری ارائه می‌کند. این ظرفیت حافظه اجازه می‌دهد گیم پلی روان‌تری با رزولوشن بالا داشته باشید و زمان رندر سریع‌تری را در برنامه‌های حرفه‌ای، مانند مدل‌سازی سه‌بعدی و ویرایش ویدیو تجربه کنید.

کارت گرافیک Trinity RTX 4080 مجهز به سیستم خنک‌کننده سفارشی Zotac است که ۳ فن و طراحی هیت‌سینک با عملکرد بسیار خوب دارد. این سیستم خنک‌کننده می‌تواند به‌خوبی دمای این پردازنده گرافیکی را مدیریت کند. 

از نظر اتصال، RTX 4080 Trinity مجموعه‌ای از پورت‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. ازجمله سه خروجی DisplayPort و یک HDMI که درمجموع باعث می‌شود که بتوانید به‌طور هم‌زمان از 4 مانیتور تصویر بگیرید. 

به‌طور کلی، کارت گرافیک Zotac GAMING RTX 4080 16GB Trinity ترکیبی از فناوری پیشرفته، ظرفیت حافظه کافی و خنک‌کننده کارآمد برای ارائه عملکرد بالا در بازی و برنامه‌های گرافیکی است.

مشخصات

 • پلتفرم : NVIDIA
 • شرکت سازنده: Zotac
 • مدل پردازنده : RTX 4080
 • تکنولوژی ساخت: 4 نانومتر
 • تعداد فن: 3 عدد
 • حجم حافظه: 16 گیگابایت
 • پاور پیشنهادی : 750 وات
MSI RTX 4090 GAMING X TRIO 24G

کارت گرافیک MSI RTX 4090 GAMING X TRIO 24G 

این کارت گرافیک، همان‌طور که از نامش پیداست، از قوی‌ترین پردازنده گرافیکی انویدیا استفاده می‌کند. این کارت گرافیک بالاترین عملکرد را در کاربری‌های مختلف ازجمله گیم و رندر در اختیار کاربران قرار می‌دهد. همچنین در پردازش‌های مربوط به هوش مصنوعی فوق‌العاده عمل می‌کند. به‌طور کلی، انویدیا در یک سال اخیر درزمینه هوش مصنوعی بهتر از تمام رقیب‌های خود عمل کرده‌ و توانسته است سهم بازار بسیار زیادی به‌دست آورد.

با 24 گیگابایت حافظه RTX 4090 GAMING X TRIO می‌توان جدیدترین بازی‌های حال‌حاضر و بازی‌هایی که در آینده عرضه می‌شوند را با تنظیمات گرافیکی و رزولوشن بالا بازی کرد. سیستم خنک‌کننده این کارت به همراه طراحی سیستم خنک‌کننده پیشرفته MSI، حتی تحت بار کاری سنگین و بازی شدید، دما را کنترل می‌کند و اجازه می‌دهد که عملکرد بیشینه بدون وقفه حفظ شود. 

سری GAMING X TRIO از MSI به‌ طراحی زیبا و گزینه‌های سفارشی‌سازی نورپردازی RGB شناخته می‌شود. علاوه‌براین، این کارت با گستره‌ای از گزینه‌های اتصال، ازجمله چندین پورت DisplayPort و HDMI، اطمینان از سازگاری با انواع مانیتورها و دستگاه‌های واقعیت مجازی را فراهم می‌کند.

در حالت کلی، MSI RTX 4090 GAMING X TRIO 24G کارت گرافیکی برتر است که عملکرد و زیبایی بی‌نظیری را برای گیمرها و حرفه‌ای‌های انتقادی فراهم می‌کند.

مشخصات

 • پلتفرم: NVIDIA
 • شرکت سازنده: MSI
 • مدل پردازنده: RTX 4090
 • معماری پردازنده: Ada Lovelace
 • حجم حافظه: 24 گیگابایت
 • تعداد فن: 3 عدد
 • پاور پیشنهادی: 850 وات
کارت گرافیک AORUS Gigabyte RTX 4090 Master 24G

کارت گرافیک AORUS Gigabyte RTX 4090 Master 24G

در ادامه راهنمای خرید کارت گرافیک به مدل آخر از این لیست می‌رسیم. AORUS Gigabyte RTX 4090 Master 24G یک کارت گرافیک حرفه‌ای با عملکرد قدرتمند است. این کارت گرافیک بخشی از مجموعه محصولات AORUS از شرکت Gigabyte بوده و دارای ویژگی‌ها و فناوری‌های پیشرفته‌ای است که به‌منظور ارائه تجربه گیمینگ و قابلیت‌های تصویرسازی فوق‌العاده طراحی شده است. از ویژگی‌ها و مشخصات کلیدی این کارت گرافیک می‌توان به GPU RTX 4090، حافظه ویدیوی GDDR6X با ظرفیت 24 گیگابایت، سیستم خنک‌کننده قدرتمند AORUS، نورپردازی RGB Fusion 2.0، ارتباطات پیشرفته و نرم‌افزار AORUS Engine اشاره کرد. این کارت گرافیک نیز همانند مدل قبل، بالاترین پرفورمنس را در اختیارتان خواهد گذاشت.

مشخصات

 • پلتفرم: NVIDIA
 • شرکت سازنده: Gigabyte
 • مدل پردازنده: RTX 4090
 • معماری پردازنده: Ada Lovelace
 • حجم حافظه: 24 گیگابایت
 • تعداد فن: 3 عدد
 • پاور پیشنهادی: 850 وات

جمع‌بندی راهنمای خرید کارت گرافیک

در این مقاله به معرفی بهترین کارت‌های گرافیک‌ در بازه‌های زمانی متفاوت پرداختیم. همان‌طور که در ابتدا اشاره شد، درحال‌حاضر تنها دو شرکت اصلی، یعنی انویدیا و AMD هستند که پردازنده‌های گرافیکی تولید می‌کنند؛ هرچند در سال اخیر، اینتل نیز مدل‌های جدیدی از پردازنده‌های گرافیکی خود را رونمایی و به بازار عرضه کرد. این پردازنده‌ها علاوه‌ بر اینکه عملکرد فوق‌العاده‌ای ندارند، بسیاری از بهینه‌سازی‌های لازم نیز برای آن‌ها لحاظ نشده است؛ بنابراین باید منتظر باشیم تا تیم آبی نیز بتواند در این زمینه وارد رقابت جدی شود. 

با بررسی بازار سخت‌افزار ایران مشاهده می‌کنیم که تنوع کارت‌های گرافیک AMD بسیار پایین است؛ به همین دلیل قیمت آن‌ها نسبت به ارزش واقعی و عملکردشان بسیار بیشتر است. بااین‌حال، بسیاری از کاربران به خرید محصولات تیم قرمز دنیای تکنولوژی تمایل دارند.

سایر پردازنده‌های گرافیکی نیز توسط انویدیا تولید شده‌اند و برندهای مختلف هم به تولید کارت‌های گرافیک مختلف پرداخته‌اند. اهمیت برند و کیفیت ساخت بر کسی پوشیده نیست، اما باید به این نکته توجه داشت که برای مثال، ASUS TUF RTX 4070 و MSI Gaming X RTX 4070 هر دو یک چیپ یکسان دارند، درصورتی‌که ممکن است تفاوت قیمت محسوسی باهم داشته باشند. به‌طور کلی، برای خرید کارت گرافیک باید عملکرد خام را مدنظر قرار داد. اما تفاوت عملکرد برندهای مختلف بیشتر در بخش دما دیده می‌شود و این اختلاف در کارت‌های گرافیک نسل جدید به‌دلیل مصرف بهینه و تولید دمای کمتر، بسیار به هم نزدیک است. درواقع این تفاوت بیشتر در بخش کنترل دما دیده می‌شود که می‌تواند منجر به عملکرد بهتر اما به مقدار بسیار کمی شود. 

آگهی
دکمه بازگشت به بالا